Към съдържанието
HomeCineSolutionsФранция
BG
Заявка за оферта
Контакт
Акаунт
Количка

T+A A 3100 HV сребрист

Покритие: Сребристо
  • Черен
  • Сребристо
21 500 €
По заявка
Доставка на 24 октомври 2026 (безплатна)
Бърза доставка: на 23 октомври 2026
Известете ме веднага щом отново е в наличност
ПодаръкСтойност 699 €
Захранващ мрежов кабел AudioQuest JAWS, черна и синя плетена оплетка, щепсели Schuko и IEC C19Audioquest JAWS C19 2m
Съвети

T+A A 3100 HV, стерео усилвател на мощност от серията HV

Десет години делят този усилвател на мощност от A 3000 HV, който той заменя на върха на серията HV на T+A. Алуминиевият корпус с тегло 38 kg запазва двата си стрелкови VU-метъра и изчистения си облик, но електрониката е претърпяла над 270 промени. Най-показателната новост е превключвател на задния панел: според тонколоните устройството отдава до 500 W на канал или остава в чист клас A до 75 W.

Обновената серия HV, десет години след A 3000 HV

Серията дължи името си на принцип, който A 3100 HV запазва: усилването е поверено на две отделни стъпала. Стъпало за усилване по напрежение, захранвано с високо напрежение (HV от High Voltage), самостоятелно определя формата на сигнала, а след това токово стъпало осигурява тока, от който високоговорителите се нуждаят, без да влияе на амплитудата. Първото съчетава каскоден диференциален усилвател с кръстосано свързване и несиметрично стъпало за голям сигнал в клас A; второто, изцяло симетрично, използва MOSFET драйвери и биполярни изходни транзистори. Двата канала остават разделени чак до конекторите, разположени огледално от двете страни на оста на шасито (двойна моно конструкция).

Промените засягат поведението на изходните стъпала и захранването. Токът на покой, който непрекъснато протича през изходните транзистори дори при липса на музика, е утроен, което задържа усилвателя в клас A в по-широк диапазон на мощност. Тъй като тази работна точка се променя с температурата, диоди за температурно проследяване и преработени печатни платки стабилизират системата след загряване. Трансформаторът, филтриращите кондензатори и вътрешното разделяне на отделения са нови, а режимът High Current, дотогава запазен за моно усилвателите на марката, вече се предлага в стерео усилвател. Номиналните мощности остават непроменени: 2 × 300 W при 8 Ω и 2 × 500 W при 4 Ω, както при A 3000 HV.

Два режима на работа според тонколоните

В положение High Power изходните стъпала получават най-високото си захранващо напрежение. Тогава A 3100 HV работи в клас AB с максималните си мощности, с пикови стойности до 380 W и 700 W на канал при 8 и 4 Ω — достатъчно за захранване на тонколони с ниска чувствителност в голямо помещение или за поддържане на високи нива на слушане.

В положение High Current напрежението се понижава, а токът на покой се увеличава до максимум. Усилвателят остава в чист клас A до около 75 W, след което преминава в клас AB до около 140 W. В клас A изходните транзистори провеждат непрекъснато и никога не се редуват между положителните и отрицателните полупериоди на сигнала, което премахва преходните изкривявания, характерни за клас AB; компромисът е по-нисък КПД и повече топлина. Този режим е подходящ за тонколони с висока чувствителност, за слушане при умерени нива и за тонколони, чийто импеданс пада под 2,5 Ω и които се нуждаят преди всичко от ток. Ако индикаторът за клипинг светне в червено при висока сила на звука, връщането към High Power осигурява допълнителен запас.

Режимът се сменя при изключено устройство, а пиктограма на предния панел обозначава работата в High Current. При използване на два A 3100 HV в моно режим или за двойно усилване двете устройства трябва да бъдат настроени в един и същ режим.

Преоразмерено захранване, изолирано от сигнала

Енергията идва от изцяло преработен тороидален трансформатор с мощност 1 000 W, херметично запечатан и магнитно екраниран: неговите полета на разсейване са ограничени още при източника и не достигат аудиосхемите. Той захранва дванадесет филтриращи кондензатора с общ капацитет 120 000 µF, избрани заради ниското им еквивалентно последователно съпротивление (ESR). Колкото по-ниско е това вътрешно съпротивление, толкова по-бързо кондензаторите отдават енергията си при рязка атака, удар на бас барабан или оркестрово тути.

Вътре преграда от масивен алуминий с дебелина 10 mm отделя силовата схема, през която протичат големи токове, от стъпалото за усилване по напрежение. Корпусът, фрезован от алуминий, използва само немагнитни метали и екранира външните смущения. Предлага се в сребристо или титаниево покритие.

В режим High Power външното захранване PS 3100 HV може да допълни системата чрез конектора Power Link. Вътрешното захранване продължава да обслужва сигналните и драйверните стъпала, докато PS 3100 HV поема големите токове на изходните стъпала, което ограничава взаимодействията между двете. То остава неактивно в High Current — режим, за който вграденото захранване е достатъчно. Конекторът Power Link приема и PS 3000 HV от предходното поколение, а пиктограма на предния панел потвърждава наличието на външното захранване.

Паралелен моно режим вместо мостов

Два A 3100 HV могат да работят като моно усилватели, по един за всяка тонколона. Обичайният метод, мостовото свързване, кара двата канала да работят в противофаза с тонколоната, свързана между тях: тогава всеки канал вижда половината от реалния импеданс, което натоварва силно изходните стъпала. Тук изходите на двата канала са свързани паралелно. Те възпроизвеждат един и същ сигнал и сумират тока си, товарът, виждан от всеки, остава същият, а токовият капацитет се удвоява.

Увеличението на мощността остава умерено при 8 Ω (380 W спрямо 300 W в стерео), тъй като наличното напрежение не се променя; то става съществено при 4 Ω с 650 W и 800 W пикова мощност. Следователно моно режимът е полезен най-вече за тонколони, изискващи голям ток или с неравномерна импедансна крива, а не за надпревара по ватове.

Преминаването в моно режим става чрез превключвателя AMP MODE, последвано от изключване за около тридесет секунди. Тогава сигналът постъпва през левия вход, RCA или XLR, а двата VU-метъра показват една и съща стойност. Две устройства в стерео режим позволяват и пасивно двойно усилване: нискочестотните и средно-високочестотните секции на тонколоните получават всяка свой собствен канал, след отстраняване на мостчетата.

VU-метри, клеми и управление чрез домашна автоматизация

Сензорните бутони се ограничават до включването, изходите за тонколони A и B и осветлението. VU-метрите показват средната отдавана мощност. Скалата им преминава в 1:10 при продължително натискане на бутона B (тогава показаните 100 W съответстват на реални 10 W), което е полезно при умерена сила на звука, когато стрелките едва се движат, и се връща в 1:1 при продължително натискане на A; осветлението им се регулира на седем нива до пълно изключване. Редица пиктограми показва състоянието на устройството: клипинг, режим на работа, активен RCA вход, външно захранване, температура на изходните стъпала и задействане на защитата.

Двата чифта клеми от месинг с родиево покритие служат за двойно окабеляване (ниски честоти на A, средни и високи на B) или за захранване на два чифта тонколони в две помещения. Входът е RCA или симетричен XLR, избираем с превключвател. По отношение на управлението конекторът H LINK свързва усилвателя с предусилвател T+A като P 3100 HV или SDX 3100 HV, който го включва и поставя в режим на готовност; тригерният вход 5 до 20 V прави същото с други марки, а входът RC IN приема опционалния инфрачервен приемник E2000. Ethernet портът служи за диагностика и интегриране в система за домашна автоматизация Crestron или AMX.

Технически характеристики

Общ преглед и архитектура

  • Модел: T+A A 3100 HV
  • Тип устройство: стерео усилвател на мощност, серия HV
  • Двойна моно конструкция: левият и десният канал са разделени до самите конектори, симетрично разположение
  • Технология HV: отделни стъпала за усилване по напрежение и по ток, прецизна температурна стабилизация
  • Корпус: немагнитни метали
  • Производство: Германия
  • Защити: късо съединение, прегряване, претоварване

Режими на работа и мощност

  • Режими, избираеми чрез превключвател: максимална мощност (High Power), максимален ток с разширен клас A (High Current)
  • Режим High Power:
    • Ефективна мощност (RMS) на канал: 2 × 300 W при 8 Ω, 2 × 500 W при 4 Ω
    • Пикова мощност на канал: 2 × 380 W при 8 Ω, 2 × 700 W при 4 Ω
    • Ефективна мощност (RMS) в моно режим: 380 W при 8 Ω, 650 W при 4 Ω
    • Пикова мощност в моно режим: 430 W при 8 Ω, 800 W при 4 Ω
  • Режим High Current:
    • Принцип: намалено захранващо напрежение, максимален ток на покой
    • Клас A: до 75 W
    • Клас AB: до 140 W
    • Препоръчителни приложения: високоефективни тонколони, слушане при умерено ниво, тонколони с много нисък импеданс (под 2,5 Ω)
  • Работа в моно режим: изходите на двата канала са свързани паралелно, а не мостово, като за стерео система са необходими два A 3100 HV
  • Двойно усилване: възможно с два A 3100 HV

Аудио показатели

  • Честотна лента (+0 / -3 dB): от 0,5 Hz до 180 kHz
  • Честотна лента по мощност: от 1 Hz до 150 kHz
  • Изкривявания: под 0,03 %
  • Скорост на нарастване: 60 V/µs
  • Коефициент на затихване: над 65 при 4 Ω
  • Съотношение сигнал / шум: над 115 dB
  • Входна чувствителност за 25 V на изхода: 600 mV при RCA, 1200 mV при XLR
  • Входен импеданс: 25 kΩ при RCA, 50 kΩ при XLR
  • Усилване: 32,4 dB при RCA, 26,5 dB при XLR
  • Импеданс на тонколоните: минимум 4 Ω според стандарта DIN, минимален допустим товар 2 Ω

Управление и индикация

  • Сензорни бутони на предния панел: включване / готовност, изход за тонколони A, изход за тонколони B, осветление
  • Индикатори за мощност:
    • 2 галванометъра, показващи средното ниво
    • Превключваема скала: 1:1 или 1:10
    • Осветление с 7 нива на регулиране до изключване
  • Индикатори: ограничаване на сигнала, режим High Current, стерео, температура на изходните стъпала, вход RCA, свързано захранване PS 3100 HV, защита
  • Превключватели на задния панел: стерео / моно, вход RCA / XLR, High Current / High Power

Свързване и интеграция

  • Аудио входове: 1 двойка RCA, 1 двойка балансирани XLR, избор чрез превключвател
  • Изходи за тонколони: 2 двойки клеми с родиево покритие (A и B), за двойно окабеляване или две зони за слушане
  • Управление:
    • Тригерен вход с 3,5 mm жак: от 5 до 20 V
    • Вход H LINK
    • Вход RC IN за опционален инфрачервен приемник T+A E2000
  • Мрежа: Ethernet порт за диагностика и домашна автоматизация, съвместим с Crestron и AMX
  • Свързване към електрическата мрежа: гнездо IEC

Захранване и консумация

  • Вътрешно захранване:
    • Капсулован тороидален трансформатор с магнитна екранировка
    • 12 филтриращи кондензатора с ниско еквивалентно серийно съпротивление (ESR)
    • Общ капацитет: 120000 µF
  • Външно захранване: съвместимо с опционалното T+A PS 3100 HV, свързване чрез конектор Power Link In, активно само в режим High Power
  • Мрежово захранване: 220–240 V, 50/60 Hz
  • Максимална консумация: 1500 W
  • Консумация в режим на готовност: под 0,5 W

Включени аксесоари

  • Захранващ кабел, кабел H LINK, ръководство

Размери, тегло и монтаж

  • Размери (Ш × Д × В): 460 × 460 × 170 mm
  • Тегло: 38 kg
  • Препоръчително свободно пространство: 20 cm отстрани, 40 cm отгоре

Често задавани въпроси

Необходим ли е предусилвател за използване на A 3100 HV?

Да. Усилвателят няма нито регулатор на силата на звука, нито селектор на източници: той очаква сигнал с линейно ниво от предусилвател, мрежов плейър с променливо изходно ниво или преобразувател с регулатор на силата на звука. Включеният в комплекта кабел H LINK синхронизира включването с предусилвател T+A.

По-добре ли е да се свърже чрез RCA или XLR?

При предусилвател с балансирани изходи е за предпочитане да се използва XLR. Усилването се различава при двата входа — 32,4 dB при RCA срещу 26,5 dB при XLR, за да се компенсира двойно по-високото ниво, което обикновено осигурява балансираната връзка. Само един вход е активен в даден момент според положението на превключвателя INPUT SELECT.

Какви тонколони могат да се свържат?

Импедансът трябва да бъде поне 4 Ω според стандарта DIN, тоест реалният минимум трябва да е над 3,2 Ω, като това правило важи за всяка тонколона, когато два чифта са свързани към изходите A и B. Изходните стъпала поддържат товар от 2 Ω, но продължителното слушане при много висока сила на звука с толкова нисък товар може да задейства термичната защита. Кабелите трябва да имат сечение от поне 2,5 mm², за предпочитане с вилкови накрайници.

Колко време трябва да се изчака след включването?

При включване бутоните за изходите за тонколони мигат, докато стъпалата достигнат работната си точка, след което изходите се връщат в състоянието, в което са били при изключване. След това пиктограма показва дали изходните стъпала все още загряват, или са достигнали идеалната си температура.

Как се инсталира устройство с тегло 38 кг?

Трябва да се носи от двама души и да се транспортира в оригиналната си опаковка. С размерите си 460 × 460 × 170 mm той изисква стабилна мебел, в идеалния случай с каменна, стъклена или метална повърхност, с 20 cm свободно пространство от всяка страна и 40 cm отгоре. При подреждане на устройства едно върху друго се поставя най-отгоре, без да се слага нищо върху капака му.

Какво означава светването на индикатора за защита?

Защитната схема изключва изхода при прегряване, претоварване или късо съединение и бутоните A и B започват да мигат. След прегряване устройството трябва да остане изключено, докато се охлади. Ако след това индикаторът продължава да свети, намаляването на силата на звука отстранява претоварването; ако усилвателят не се включва отново, вероятно има късо съединение в кабелите на тонколоните, често причинено от оголена жичка, която докосва съседната клема.

  • Екологичната такса е включена в продажната цена.
HomeCineSolutions
Зареждане...